Psychoterapia to najbardziej rozpowszechniony i najlepiej rozpoznawalny obszar pomocy psychologicznej. W trakcie psychoterapii koncentrujemy się na całościowym funkcjonowaniu danej osoby, analizujemy bieżącą sytuację życiową w różnych obszarach (zawodowym, osobistym, rodzinnym), sposób wchodzenia w relacje z innymi, style radzenia sobie z emocjami, przekonania na swój temat, poziom samooceny itd. W trakcie psychoterapii pracujemy nad dokonywaniem zmian i uczeniem się nowych zachowań w teraźniejszym życiu. Bieżące problemy i występujące objawy są dla nas także punktem wyjścia do poszukiwania ich źródeł w przeszłości. W psychoterapii koncentrujemy się również na przeszłych doświadczeniach, najważniejszych relacjach z dzieciństwa i młodości, ponieważ to tam ukształtowały się nasze wzorce, schematy myślenia o sobie, kluczowe przekonania i sposoby radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami. Domknięciem psychoterapii jest planowanie przyszłości i przygotowywanie się na potencjalne wyzwania. Całościowe szkolenie z zakresu psychoterapii trwa cztery lub pięć lat w zależności od nurtu. Psychoterapeuta jest przygotowany do pracy z zaburzeniami lękowo- depresyjnymi, zaburzeniami osobowości, życiowymi kryzysami, zaburzeniami adaptacyjnymi, problemami dotyczącymi radzenia sobie z emocjami, trudnościami w relacjach interpersonalnych. Psychoterapeuci posiadają także obszary swoich specjalizacji, np. zaburzenia dwubiegunowe, pomoc osobom z diagnozą ADHD lub spektrum autyzmu, zaburzenia odżywiania itd.
Wszyscy specjaliści w Ośrodku Ja:
Jest dziedziną wiedzy, która koncentruje się na zagadnieniach związanych z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń. Psychotraumatolog posiada wiedzę specjalistyczną na temat diagnozy i pracy z osobami, które mają objawy PTSD- Zespół Stresu Pourazowego, cPTSD- Złożony Zespół Stresu Pourazowego, cierpią na zaburzenia osobowości lub zaburzenia dysocjacyjne na skutek przeżytych traum. Traumą może być jednorazowe doświadczenie związane z zagrożeniem życia lub zdrowia takie jak wypadek, porwanie, napaść, nadużycie seksualne, nagła śmierć bliskiej osoby w dramatycznych okolicznościach, utrata ciąży itp. Psychotraumatolog pomoże także osobie przeżywającej przedłużoną żałobę. Część osób cierpi także na skutek traumatycznego rozwoju z uwagi na okoliczności i warunki ich życia, zaburzenia psychiczne w rodzinie, doświadczanie przemocy, uzależnienia w rodzinie pochodzenia, porzucenie itp. W przypadku traum prostych (jednorazowych wydarzeń) psychotraumatolog posługuje się rekomendowanymi do pracy z traumą procedurami. Praca tego rodzaju będzie trwała zazwyczaj kilkanaście spotkań (12-16). Jeśli mamy do czynienia z traumatycznym rozwojem i powtarzającymi się bolesnymi doświadczeniami, wtedy praca z psychotraumatologiem jest zdecydowanie dłuższa i wymaga korzystania z różnych narzędzi także tych stosownych w psychoterapii. Psychotraumatologia to studia podyplomowe dedykowane psychologom i lekarzom psychiatrom.
Specjaliści w zakresie psychotraumatologii w Ośrodku Ja:
Jest jedną z kilku metod rekomendowanych do pracy z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń; zarówno na skutek jednorazowych jak i wielokrotnych doświadczeń urazowych. Jednocześnie jej zastosowanie jest na tyle szerokie, że jest również wykorzystywana jako uzupełnienie psychoterapii, do pracy z trudnymi doświadczeniami i wspomnieniami (które formalnie nie są uznawane za traumatyczne). Terapia EMDR wykorzystuje bilateralną stymulację układu nerwowego (poprzez podążanie wzrokiem, użycie pulsatorów trzymanych w dłoniach, naprzemienny dotyk bądź dźwięk). Celem terapii EMDR jest odwrażliwienie (desensytyzacja) przykrych, bolesnych wspomnień, obniżenie napięcia w ciele i lęku, nawiązanie połączenia między myślami, emocjami a doświadczeniami płynącymi z ciała a także zmiana negatywnych przekonań na swój temat na bardziej wspierające i akceptujące siebie. Szkolenie z zakresu terapii EMDR może odbyć osoba z wykształceniem psychologicznym i psychoterapeuta lub psychiatra.
Specjaliści w zakresie EMDR w Ośrodku Ja:
u. Marszałkowska 18/12
00-590 Warszawa
Recepcja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00.
Zapisy i informacje:
tel.+48 799 033 966
e-mail: recepcja@osrodekja.pl
Ośrodek Ja sp. z o.o.
u. Marszałkowska 18/12
00-590 Warszawa
NIP: 701-119-08-41
REGON: 527858686
KRS: 0001089225
nr konta bankowego:
PL48 1050 1025 1000 0090 8350 6510
INGBPLPW
e-mail: biuro@osrodekja.pl